W czwartek (25 stycznia br.) o godz. 17.15 zapraszamy na ostatni w tym semestrze odczyt organizowany w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym Gościem będzie prof. dr hab. Tadeusz Palmowski z Uniwersytetu Gdańskiego, który podczas prelekcji online wygłosi wykład pt. Armenia – przyroda i zabytki.
Zapraszamy!
Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy wejść na stronę z transmisją on-line, do której link jest poniżej. https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ODUwODM4ZjUtMWFhYi00YzZlLTk4M2ItZjljNDM3OTcxOThh%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22b2b950ec-1ee3-4d9d-ac5e-4dd9db5e0b73%22%2c%22Oid%22%3a%22263e845c-3372-4585-a1e1-3164ade85794%22%7d
O spotkaniu
Armenia, stanowiąca jedną z trzech wyjątkowych nacji Kaukazu, leży między Morzem Czarnym a pasmami Wielkiego i Małego Kaukazu. Jest to miejsce, gdzie historię zaznacza styk kultur Europy i Azji, a także wyraźnie dostrzegalna jest bogata różnorodność środowiska naturalnego oraz społeczno-kulturowego. Obecnie, Armenia jawi się nie tylko jako kolebka cywilizacji, ale również jako autentyczne muzeum na wolnym powietrzu, obfitujące w średniowieczne kościoły, klasztory oraz tradycyjne kamiennie krzyże – chaczkary. Jako kraj górski, przecięty kanionami rzek o stromych zboczach, Armenia wyróżnia się licznymi wulkanami oraz naturalnymi i sztucznymi jeziorami, które kształtują jej zróżnicowany krajobraz. To także kraj pełen kontrastów, gdzie współistnieją pozostałości po radzieckiej przeszłości i nowoczesne budowle. Dzięki Warsztatom Geograficznym, zorganizowanym przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego w lecie 2023 roku, uczestnicy mieli okazję zgłębić uroki tego fascynującego kraju.
Prelegent
Profesor dr hab. Tadeusz Palmowski, naukowiec i podróżnik, zawodowo związany z Wydziałem Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Wieloletni członek Polskiej Akademii Nauk. Jego imponujące dorobek naukowy obejmuje ponad 220 publikacji, w tym kilka książek, koncentrujących się głównie na tematyce gospodarczej i współpracy Polski oraz innych krajów regionu Morza Bałtyckiego. Profesor Palmowski specjalizuje się w badaniach nad Europą Bałtycką, transgraniczną współpracą morską, zagospodarowaniem przestrzennym obszarów nadmorskich, gospodarką morską oraz regionem Obwodu Kaliningradzkiego. Jest aktywnym członkiem siedmiu międzynarodowych komitetów redakcyjnych oraz wielu krajowych komitetów i rad naukowych. Jego osobiste pasje to żeglarstwo, fotografia oraz podróże, a do tej pory miał okazję odwiedzić ponad 100 krajów.