logo

W najbliższy czwartek, 24 kwietnia br., o godz. 17.15 zapraszamy na kolejne spotkanie organizowane w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym Gościem będzie mgr Kamil Stepuch, który podczas odczytu „Wędrówki lubelskich żurawi” podzieli się z nami wiedzą o tych niezwykłych ptakach będących symbolem wierności, mądrości i długowieczności.  

Na prelekcję, przygotowanej z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi na Wydziale NoZiGP UMCS, zapraszamy do Auli (al. Kraśnicka 2D w Lublinie, I piętro). Wstęp wolny! Zapraszamy!

Prezentacja

Projekt „Wędrówki Lubelskich Żurawi” to kontynuacja działań rozpoczętych w 2021 r. i realizowanych w kolejnych latach. Głównym celem projektu jest czynna ochrona, monitoring populacji żurawia gniazdującej w obrębie i okolicach Poleskiego Parku Narodowego. Ponadto edukacja i popularyzacja wiedzy o żurawiu, który jest gatunkiem charakterystycznym dla woj. lubelskiego. Do realizacji celów naukowych, czynnej ochrony, edukacyjnych oraz promocyjnych projektu, wykorzystywane są najnowsze technologie, takie jak: dron z kamerą termowizyjną, nadajniki GPS/GSM, fotopułapki, kamery terenowe z możliwością transmisji online. W tym roku rozpoczęta została współpraca międzynarodowa z Parkiem Narodowym Hortobágy, planowane jest także nawiązanie kontaktów z parkami objętymi Konwencją Ramsarską w innych państwach.

Te wszystkie elementy realizacji projektu zaprezentowane będą podczas interaktywnej prezentacji, a tym czasem zapraszamy do podglądania na żywo gniazda żurawi. Zapraszamy!

Kamera na żywo gniazdo żurawia, okolice Poleskiego PN. Live cam nesting common crane, Polesie Poland

Kamil Stepuch

Absolwent studiów magisterskich na kierunku ochrony środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Przyroda, ornitologia i fotografia przyrodnicza od zawsze stanowiły jego pasję. Dlatego postanowił wykorzystać zdobyte przez lata pracy doświadczenie zawodowe i kompetencje związane z zarządzaniem projektami, komunikacją oraz marketingiem do założenia Fundacji Dla Przyrody.

Jako prezes Fundacji Dla Przyrody aktywnie angażuje się w działania związane z czynną ochroną i edukacją przyrodniczą, tworząc i koordynując takie projekty jak Wędrówki Lubelskich Żurawi i Festiwal Przyrody. Wspierając edukację najmłodszych, tworzył materiały, ulotki i tablice promujące wiedzę przyrodniczą. Dało to impuls do założenia wydawnictwa Natura Libri, aby szerzyć wiedzę i budzić miłość do przyrody.

Wolny czas spędza, podróżując z rodziną, odkrywając dzikie zakątki Polski i świata, a także filmując i fotografując przyrodę.