Już w najbliższy czwartek, 15 maja 2025 roku o godz. 17.15, zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie organizowane w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszymi Gośćmi będą Maja Brzózka, Mateusz Orzyłowski oraz dr Piotr Demczuk, którzy podczas swojej prelekcji „Jak zmiany klimatu wpływają na zagrożenie osuwiskowe obszarów lessowych Lubelszczyzny? Wnioski z badań studentów z SKN Geografów UMCS im. A. Malickiego (SKN/SP/601623/2024)”, przybliżą nam projekt zrealizowany przez Studenckie Koło Naukowe Geografów.
Na spotkanie zapraszamy do Auli Wydziału NoZiGP UMCS (al. Kraśnicka 2D w Lublinie, I piętro). Wstęp wolny! Zapraszamy!
UWAGA!: odczyt będzie transmitowany online: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZTY1ZGM1NjctNmUxNS00OTMzLTkyYzgtNGE4NGJkNmY0ODhl%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2280dbd34a-9b20-490b-ac49-035af103ab2b%22%2c%22Oid%22%3a%2233093083-741a-40d3-a15b-1888b41dc243%22%7d
O odczycie od Prelegentów:
W ciągu ostatnich lat wzrosło zainteresowanie osuwiskami, co wiąże się przede wszystkim z powstawaniem i uruchomieniem osuwisk po powodzi w 1997 r. oraz po wydarzeniach z 2010 r. Większość realizowanych programów badań osuwisk ogranicza się do krótkich, jednorazowych obserwacji, pomiarów powierzchniowych i kartowania obszarów predysponowanych do ich powstania. Uwaga dużej części wykonawców tych programów głównie skupia się na dużych osuwiskach strukturalnych obejmujących swoim zasięgiem głęboko zalegające skały trzeciorzędowe i starsze, pomijając płytkie procesy osuwiskowe zachodzące na granicy zwietrzeliny i skał litych oraz w zasięgu samej zwietrzeliny.
Różne czynniki wpływają na stabilność zboczy (np. opady atmosferyczne, topnienie śniegu, zmiany temperatury, trzęsienia ziemi, aktywność wulkaniczna i działania człowieka). Niewiele jednak wiadomo na temat wpływu zmian klimatu na stabilność zboczy i związane z tym zagrożenie.
Obszarem badań był lessowy obszar Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej oraz Roztocza. Do szczegółowych badań wybrano sześć lokalizacji w okolicach miejscowości: Kazimierz Dolny, Krasnystaw, Batorz, Hrubieszów, Szczebrzeszyn oraz Lublin. Pod względem badań ruchów masowych obszar ten stanowi „białą plamę”, z pojawiającymi się co jakiś czas pojedynczymi publikacjami na ich temat (Harasimiuk i in. 2000; Borecka, Kaczmarczyk 2005; Rodzik i in. 2008). Problem ruchów masowych na Lubelszczyźnie pojawia się w sytuacjach zwiększonych sumy opadów atmosferycznych lub po okresie śnieżnej i mroźnej zimy. Brak jest kompleksowego opracowania, które by traktowało o czynnikach aktywnych i biernych wywołujących ten typ geozagrożeń w tym rejonie.
Prelegenci:
Mateusz Orzyłowski – student 2. roku geografii (stacjonarne, I stopnia) na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Aktywnie działa w Studenckim Kole Naukowym Geografów UMCS im. Adama Malickiego w Lublinie. Interesuje się geomorfologią, a w szczególności procesami glacjalnymi i ich wpływem na kształtowanie się rzeźby terenu. W ostatnim czasie prowadził badania w łotewskiej części Pojezierzy Wschodniobałtyckich.
Maja Brzózka – studentka 2. roku geografii (stacjonarne, I stopnia) na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Działa również w Studenckim Kole Naukowym Geografów UMCS im. Adama Malickiego w Lublinie. Interesuje się geoturystyką, co odzwierciedla się w jej podróżach. Ostatnio szczególnie zajmuje ją temat wykorzystania potencjału turystycznego obszarów pogórniczych powiatu koneckiego.
dr Piotr Demczuk – opiekun SKNG im. A. Malickiego, geomorfolog, badań procesów stokowych w Karpatach i na Wyżynie Lubelskiej