W dniu 17 listopada 2022 r. o godz. 17.15 (najbliższy czwartek), zapraszamy na kolejny odczyt Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego zatytułowany „Patagonia – tam, gdzie rodzi się wiatr”, który wygłosi dr Wojciech Lewandowski (Uniwersytet Warszawski). Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszej książki naszego Gościa „Patagonia, tam gdzie rodzi się wiatr”  (po prelekcji będzie można nabyć książkę wraz z autografem Autora).

Miejsce spotkania: Aula Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (I piętro, al. Kraśnicka 2D). Wstęp wolny.

Informacje o książce i prelekcji od Prelegenta:

„Opowieść o Patagonii przez pryzmat 13 miejsc i przeżytych tam przygód (obszaru poznanego w trakcie trzech długich podróży przez tę fascynującą krainę). Opowieść przebiegająca nie według chronologii podroży, lecz według klucza geograficznego, czyli z dalekiego południa na północ (z wyjątkiem początkowego rozdziału o Puerto San Julian, gdzie „zaczęła” się historia europejskiego zaistnienia tej wyjątkowej krainy).

 A skoro z nazwą Patagonia wiąże się tak wiele mniej lub bardziej czytelnych znaczeń, symboli oraz najróżniejszych skojarzeń, przedstawiono je w postaci 12 osobnych  podrozdziałów, wyróżników, znaków rozpoznawczych, a nawet synonimów, które niejednokrotnie w jakiś przedziwny, niepojęty sposób spajają odczuwanie i postrzeganie tego niesamowitego miejsca na Ziemi.

Książka została nominowana do nagrody w kategorii Literatura non-fiction w Konkursie Książka Górska Roku 2022.”

Opinie o książce:

Patagonię uważam za fantastyczną krainę. Cieszę się, że Wojtek napisał tę książkę, bo jej lektura jeszcze wzmaga mój zachwyt.

Ryszard Pawłowski – lider Agencji Patagonia

Patagonia … sama nazwa przywołuje marzenia o podróżach na krańce świata. Szczęśliwcy, którym udało się spędzić w Patagonii choć kilka dni, zaraz po powrocie do domu zaczynają do niej tęsknić i planować następną podróż. Książka Wojtka Lewandowskiego mile zdumiewa – okazuje się, że można zapakować wszystkie potrzebne rzeczy do dwóch plecaków i we dwoje przemieszczać się wraz z całym dobytkiem z samego południa kontynentu ku północy, kontemplując po drodze wszystko, co się da zwiedzić. Opowieść wzbogacona jest informacjami z zakresu geografii i geologii oraz okraszona mnóstwem ciekawostek historycznych i etnologicznych.

Anna Okopińska

Książka jak układanka puzzle. Każdy rozdział to kawałek Patagonii. Gdy przeczytasz każdy, to powstanie całość. Całość, która spowoduje chęć natychmiastowego pakowanie plecaka i własnego odkrycia tej fascynującej części świata.

Sławek „Makaron” Makaruk

Wojciech Lewandowski

dr geografii (geoekolog), przez 44 lata związany z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie zatrudniony w Instytucie Ochrony Środowiska SGGW.

Alpinista i podróżnik (ponad 60 krajów), uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w góry świata. m.in. Spitsbergen, Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ałtaj, Ural, Atlas, Andy, Kordyliery, Pamir, góry Alaski i sporą liczbę gór i „pagórów” europejskich.

Wszedł m.in. na 20 sześciotysięczników w Andach, Hindukuszu i Himalajach oraz siedmiotysięczny Mustagh Ata w Pamirze. Ostatnimi laty najbardziej związany jest z Ameryką Południową, gdzie z własnej i nieprzymuszonej woli przemierzył już wszystkie kraje andyjskie i wiele państw Ameryki Środkowej. Wraca jednak zawsze w ukochane Tatry, od których wszystko się zaczęło. Autor i współautor licznych książek i artykułów o tematyce geograficznej, alpinistycznej i ekologicznej, autor programów radiowych, telewizyjnych, współpracownik wielu czasopism górskich i geograficznych.

  Pomysłodawca projektu „Wyżej niż kondory 70 lat później …” (który zwyciężył w konkursie Travelery 2006 magazynu National Geographic Polska w kategorii „Bilet na przyszłość”), „Polskie Andy” (wyprawa w Andy nominowana w konkursie Travelery NG 2011 w kategorii wyprawa roku), współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski” i pomysłodawca akcji „Łacińska Korona”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!