Już w najbliższy czwartek (5 grudnia br.) o godz. 17.15 zapraszamy przedostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie organizowane w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym Gościem będzie mgr Anna Śliwa, którzy podczas odczytu „W cieniu Trzech Koron. O Pieninach i Spiszu inaczej” podzieli się z nami ciekawostkami i mało znanymi faktami z tych karpackich regionów, usytuowanych na pograniczu Polski i Słowacji.
Na prelekcję, organizowaną wspólnie z Studenckim Kołem Przewodników Beskidzkich w Lublinie, zapraszamy do Auli na Wydziale NoZiGP UMCS (al. Kraśnicka 2D w Lublinie, I piętro). Prelekcja połączona jest z promocją książki Prelegentki „555 zagadek o Pieninach” Wydawnictwa Bezdroża. Zapraszamy!
O prelekcji:
Pieniny – góry zaliczane przez wielu do najpiękniejszych w Polsce. Trzy Korony, spływ Przełomem Dunajca, Wąwóz Homole czy Szczawnica – te nazwy wymieniane są niemal jednym tchem przez turystów zapytanych o skojarzenia z tą nazwą. Popularność Pienin jest ogromna, ale ich znajomość kończy się bardzo często na tych właśnie okolicach.
Pieniny Spiskie, Pieniny znajdujące się na Słowacji oraz związany z nimi nierozerwalnie Spisz to wciąż dla wielu turystów terra incognita. Znajdujące się na Spiszu inne pasma górskie, jak Magura Spiska, Góry Lewockie czy Pogórze Spiskie czekają na odkrycie przez polskich górołazów. A jest tu co oglądać – od wspaniałych widoków, przez niecodzienną przyrodę po niezwykłe zabytki, w tym znajdujące się na liście UNESCO. Historia tego wielokulturowego i wielonarodowego regionu to istny tygiel, w którym mieszają się wpływy z różnych stron Europy. Kultura jest tu nierozerwalnie związana z naturą i jej unikalnym pięknem.
W prezentacji przewiną się różne wątki i ciekawostki pokazujące jak różnorodnym i interesującym regionem są Pieniny i Spisz. Te mniej znane, znajdujące się trochę w cieniu Trzech Koron, ale warte poznania i dokładniejszej eksploracji.
mgr Anna Śliwa
„góralka niskopienna” z okolic Nowego Sącza rzucona ponad 20 lat temu do Lublina. Po studiach na europeistyce i politologii „poszła w turystykę” zawodowo, ale i hobbystycznie. Przewodniczka górska, pilotka wycieczek, copywriterka, autorka i współautorka przewodników m.in. „555 zagadek o Pieninach” wyd. Bezdroża. W górach czuje się najlepiej i nie ma tu znaczenia, czy to Beskid Niski, Pieniny czy Himalaje.