W najbliższy czwartek (20 marca br.) o godz. 17.15 zapraszamy na kolejny odczyt przygotowany w ramach cotygodniowych spotkań organizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym Gościem będzie dr Kamil Leziak (Uniwersytet Warszawski), który przedstawi wykład pt. „Jak cyfrowe mapy pomagają badać klimat i bioklimat?”. Spotkanie przygotowane wspólnie z Oddziałem Lubelskim Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, organizowane jest z okazji Światowego Dnia Wody (22 marca) i Światowego Dnia Meteorologii (23 marca).
Po prelekcji odbędzie się premiera filmu „Źródła Lubelszczyzny – niedoceniany fenomen natury”.
To film pokazujący znaczenie tych niezwykłych obiektów hydrograficznych nie tylko dla przyrody, ale i dla człowieka poprzez pryzmat badań prowadzonych w Katedrze Hydrologii i Klimatologii Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS w Lublinie. Autorzy zwracają uwagę na przyrodniczą, krajobrazową, naukową, kulturową i gospodarczą wartość źródeł, zagrożenia ich funkcjonowania oraz konieczność ochrony. Film może być inspiracją do poszukiwania tych niezwykłych obiektów krenologicznych w bliższej i dalszej okolicy, ciekawego i aktywnego spędzenia czasu, ale również do refleksji o roli wody w codziennym życiu. Czas trwania filmu to ok. 20 minut.

Realizacja filmu w ramach dofinansowania ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka II – wsparcie konferencji naukowych”. Tytuł projektu: V Konferencja Krenologiczna Źródła – niedoceniany fenomen natury”
Miejsce spotkania: Aula na Wydziale NoZiGP w Lublinie (I piętro).
Zapraszamy!
O odczycie od Prelegenta:
Wystąpienie poświęcone będzie wykorzystaniu systemów informacji geograficznej w badaniach klimatu i bioklimatu. Pokazane zostaną przykłady zastosowań GIS-u w opracowaniach aplikacyjnych i analizach klimatycznych, od ochrony bioróżnorodności obszarów naturalnych po stres termiczny piłkarzy na mundialu. Dowiemy się, dlaczego cyfrowe mapy są cennym narzędziem nie tylko w ramach badań klimatu, ale również popularyzacji wiedzy o klimacie i jego zmianach. Zastanowimy się nad tym, jaka przyszłość czeka GIS i czy sztuczna inteligencja może w przyszłości zastąpić klimatologów.
O Prelegencie:
Dr Kamil Leziak jest klimatologiem, na co dzień jako adiunkt prowadzi zajęcia na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Popularyzacja nauki o pogodzie i klimacie jest mu szczególnie bliska, dlatego chętnie dzieli się swoją wiedzą ze słuchaczami, prowadząc różnorodne lekcje pokazowe oraz warsztaty, a także otwierając podwoje stacji meteorologicznej UW dla najmłodszych. Dr Leziak współpracował wielokrotnie m.in. z Centrum Nauki Kopernik przy prowadzeniu warsztatów dydaktycznych dla uczniów szkół podstawowych i średnich, konferencji dla nauczycieli, jak również stanowisk pokazowych podczas Pikniku Naukowego. W swoich badaniach zajmuje się m.in. groźnymi zjawiskami pogodowymi, jak burze czy trąby powietrze, a także wpływem zmian klimatu na warunki życia w miastach. Specjalizuje się w wykorzystaniu systemów informacji geograficznej w badaniach klimatu lokalnego i analizach topoklimatycznych. W czasie wolnym lubi podróżować oraz odkrywać kuchnie świata. Jego pasją jest fotografia, szczególnie przyrodnicza i krajobrazowa.