W dniu 3 kwietnia br. (najbliższy czwartek) o godz. 17.15 serdecznie zapraszamy na kolejną prelekcję przygotowaną ramach cotygodniowych spotkań organizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym kolejnym Gościem będzie mgr Dorota Flipiak, która podczas odczytu „Gdzie jest Podlasie? Od mapy do literatury, od Glogera do Stasiuka”, opowie o Podlasiu historycznym i współczesnym oraz sposobach opisywania, poznawania i popularyzacji regionu. Spotkanie będzie połączone z promocją wydawnictwa Paśny Buriat, w tym wydanej w 2024 roku książki Prelegentki „Bug z Tobą. Historie o życiu i śmierci na wsi nadbużańskiego Podlasia”.

Miejsce spotkania: Aula na Wydziale NoZiGP UMCS w Lublinie (I piętro, Al. Kraśnicka 2D). Wstęp wolny!

O prelekcji od Prelegentki

Nadbużańskie Podlasie, to region, do którego przed wiekami ciągnęli osadnicy z Mazowsza, Litwy i Rusi. Tam w małych wsiach unici modlili się w swoich ubogich cerkiewkach, w miasteczkach Żydzi prowadzili niewielkie interesy, a arystokracja budowała pałace i folwarki. Tam w nazwiskach mieszkańców ukryta jest opowieść o wielokulturowości, a lokalne cmentarze są kronikami wielkich wojen, powstań i kataklizmów. Te małe historie przetrwały głównie w rodzinnych przekazach. Znaleźli się jednak i tacy, którzy przybywali – i wciąż przybywają – z zewnątrz i uwiedzeni przez Bug opisują tę niezwykłą, a wciąż mało znaną krainę.

Autorka książki „Bug z Tobą” jest jedną z uwiedzionych. Będąc zwolenniczką mikro podróży i  mikro historii, uważa, że lokalna, skupiona na tym, co najbliższe obserwacja z punktu widzenia małej wsi w małej gminie na wschód od Warszawy, niedostrzeganej przez historię i geografię głównego nurtu, pozwala jej zobaczyć więcej szczegółów. Autorka oddaje również hołd regionalistom – archeologom i strażnikom lokalnej przeszłości – i przygląda się mechanizmom lokalnej pamięci. Jednocześnie nie ucieka od problemów współczesności, obserwuje zmiany zachodzące w najbliższej okolicy, które są częścią wielkich globalnych zmiany społecznych, gospodarczych i klimatycznych.

Szukając śladów przeszłości, buduje fundament dla swojego świadomego bycia i życia po wyprowadzce ze stolicy do małej wsi. Słucha opowieści sąsiadów i czyta książki, a potem rusza w teren, tworząc swoją mapę nadbużańskiego Podlasia.

Prelegentka opowie o wędrowaniu śladem książek poświęconych Podlasiu – tych całkiem współczesnych, jak i tych, które napisano przed stu i więcej laty.

Dorota Filipiak

warszawianka z urodzenia, studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią Europy Środkowej. Najchętniej podróżuje na Słowację, Węgry, a przede wszystkim do Rumunii. Jest popularyzatorką wiedzy o Rumunii oraz autorką artykułów o węgierskiej i rumuńskiej kulturze, historii i literaturze. Współpracuje z „Krainą Bugu”, gdzie publikuje teksty o Podlasiu. Mieszka w Warszawie i we wsi nad Bugiem. Za książkę Rumunia. Pęknięte lustro Europy otrzymała Nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy podróżniczy debiut roku.