Olimpiada Geograficzna to prestiżowy konkurs organizowany przez Polskie Towarzystwo Geograficzne, którego celem jest rozwijanie pasji geograficznych wśród młodzieży, pogłębianie wiedzy o świecie oraz kształtowanie umiejętności analizy i interpretacji zjawisk przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych. Olimpiada jest jednym z największych konkursów przedmiotowych w Polsce, a w jej eliminacjach każdego roku bierze udział kilka tysięcy uczniów z całego kraju. Uczniowie biorący udział w konkursie mają okazję sprawdzić swoje kompetencje w wymagających zadaniach oraz zdobyć cenne doświadczenie przed studiami i przyszłą karierą akademicką.
W dniach 8–9 lutego 2025 roku Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie po raz piąty pełnił rolę gospodarza okręgowego etapu Olimpiady Geograficznej. Dzięki współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Komitetu Okręgowego, a także zaangażowaniu nauczycieli i pracowników akademickich, wydarzenie to stało się kluczowym elementem środowiska edukacyjnego i naukowego. Olimpiada stanowi cenną platformę dla młodych geografów do wymiany wiedzy i doświadczeń.
Honorowy patronat nad 51. edycją Olimpiady Geograficznej objął Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, JM prof. dr hab. Radosław Dobrowolski. Uczestników oraz nauczycieli z różnych miast województwa lubelskiego, zgromadzonych w Auli im. E. Romera, powitała dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, dr Jolanta Rodzoś, prof. UMCS, będąca również przedstawicielką Komitetu Głównego. Podczas ceremonii uhonorowano czworo uczniów za najlepsze prace pisemne w pierwszym etapie konkursu, troje najmłodszych uczestników oraz dwoje nauczycieli, którzy przygotowali największą liczbę uczniów do drugiego etapu zawodów.
W organizację i przebieg zawodów zaangażowali się członkowie Komitetu Okręgowego: dr hab. Teresa Brzezińska-Wójcik, prof. UMCS (przewodnicząca KO w Lublinie, przedstawicielka Komitetu Głównego), dr Jolanta Rodzoś, prof. UMCS (przedstawicielka Komitetu Głównego), mgr Katarzyna Dobek (sekretarz KO) oraz mgr Beata Zielińska (sekretarz jury).
W skład jury weszli: dr Mateusz Dobek, dr hab. Małgorzata Flaga, mgr Iwona Kryczka, dr Katarzyna Mięsiak-Wójcik, dr hab. Przemysław Mroczek, prof. UMCS, dr Paweł Pytka, dr Joanna Sposób, dr Magdalena Suchora, dr Joanna Szczęsna, dr hab. Monika Wesołowska, prof. UMCS, dr Paweł Wojtanowicz oraz dr hab. Paweł Zieliński, prof. UMCS.
Wsparcia instytucjonalnego i logistycznego, oprócz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie, udzielił także Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W organizację Olimpiady aktywnie zaangażowało się również czworo członków Studenckiego Koła Naukowego Geografów UMCS.
W tegorocznej edycji wzięło udział 47 uczniów, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu Olimpiadą Geograficzną w województwie lubelskim. Organizatorzy podkreślają, że poziom konkursu był wyjątkowo wysoki, a uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością zarówno geografii fizycznej, jak i społeczno-ekonomicznej.
W zawodach rywalizowali uczniowie szkół średnich, którzy pomyślnie przeszli etap szkolny. Ceremonia otwarcia konkursu odbyła się w sobotę, 8 lutego 2025 r., po czym przeprowadzono losowanie numerów kodowych. Następnie uczestnicy przystąpili do pisemnej części zawodów, która składała się z trzech etapów: geografii społeczno-ekonomicznej, geografii regionalnej i geografii fizycznej.
Wyniki ogłoszono online tego samego dnia o godzinie 20:00. Na ich podstawie wyłoniono 13 najlepszych uczniów, którzy w niedzielę, 9 lutego, przystąpili do kolejnej rundy rywalizacji. Rozpoczęli od rozwiązania quizu zawierającego 20 przekrojowych pytań z zakresu geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej. W części ustnej uczniowie mieli za zadanie przedstawić wypowiedzi na temat wybranych aglomeracji w Polsce, uwzględniając ich warunki przyrodnicze i wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy. Wystąpienia oceniano pod kątem merytorycznym, poprawności językowej oraz umiejętności argumentacji.
Po zakończeniu zawodów odbyło się uroczyste wręczenie nagród 13 finalistom etapu okręgowego Olimpiady Geograficznej, w obecności prodziekana Wydziału ds. studenckich, prof. dr. hab. Wojciecha Zgłobickiego, oraz rzeczniczki Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Anny Sternik.
W wyniku rywalizacji wyłoniono następujących finalistów: Michał Kochański, Mateusz Polkowski, Bartosz Karłowicz, Katarzyna Rybicka i Aleksandra Banach z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie; Hanna Demczuk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie; Mikołaj Stasiak i Julian Wysocki z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Lublinie; Anna Szubiak i Fryderyk Wujec z I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju; Anna Gerkowicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie; Rafał Kociel z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie; Tomasz Krajewski z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu.
Mamy nadzieję, że najlepsi z finalistów zaprezentują swoje umiejętności podczas ogólnopolskich zawodów finałowych, które odbędą się w kwietniu w Lublinie, a następnie będą reprezentować Polskę na XX Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Tajlandii w sierpniu 2025 roku.
Udział w Olimpiadzie Geograficznej to nie tylko prestiż, ale także realne korzyści edukacyjne. Finaliści mogą liczyć na preferencyjne warunki rekrutacji na uczelnie wyższe oraz na możliwość reprezentowania Polski w międzynarodowych konkursach geograficznych. Ponadto wielu laureatów Olimpiady z poprzednich lat z powodzeniem rozwija kariery w naukach geograficznych, geoinformatyce czy gospodarce przestrzennej.
Z ogromnym optymizmem wspieramy naszych zdolnych finalistów i wierzymy, że ich wiedza, determinacja oraz ciężka praca przyniosą sukces zarówno w kolejnych etapach Olimpiady, jak i w prestiżowej rywalizacji naukowej na arenie międzynarodowej.
Sprawozdanie jest rozszerzoną wersją artykułu opublikowanego na łamach Wiadomości Uniwersyteckich (marzec 2025, str. 64-65) – kliknij tutaj (plik pdf)
Teresa Brzezińska-Wójcik, Przemysław Mroczek