W czwartek, 11 maja o godz. 17.15, zapraszamy na kolejny odczyt online przygotowany przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie prof. dr hab. Tadeusz Palmowski, który podczas prelekcji pt. „Vesterålen i Lofoty” opowie nam o swoich wrażeniach z pobytu na tych niezwykle popularnych pod względem turystycznym wyspach Morza Norweskiego. Aby wziąć udział w prelekcji, wystarczy wejść na stronę z transmisją online, do której link znajduje się poniżej.  Zapraszamy!

LINK DO E-SPOTKANIA

Tematyka wykładu

Oba archipelagi spięte mostami i połączeniami promowymi tworzą jeden z najpiękniejszych kompleksów przyrodniczych i widokowych nie tylko w Norwegii, ale i w Europie. Szczególnie pięknie się prezentują w okresie lata, kiedy słońce tam praktycznie nie zachodzi. Wtedy też ściągają tam liczni turyści, którzy zachwycają się tym urokliwym zakątkiem Europy. Otoczone wysokimi górami zatoczki, przy których usytuowały się niewielkie miejscowości rybackie, z kolorowymi domkami i cichymi, aczkolwiek tętniącymi życiem portami, otwarte na gości, powodują że chciałoby się tam pozostać na dłużej. Walory przyrodnicze i kulturowe ( w tym niektórych z listy UNESCO) i świetna infrastruktura turystyczna tych miejsc stanowią przykład miejsc, których się nie zapomina.

Tadeusz Palmowski

rocznik 1952, profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Gdańskiego. Dyplom magisterski z geografii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego w 1977 r., doktorat na tym samym wydziale w 1991 r., 2001 r. habilitacja  z Nauk o Ziemi w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk im. Stanisława Leszczyckiego w Warszawie w 2001 r., od 2006 – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, a od 2014 r. profesor tytularny. Autor wielu publikacji wydanych w kraju i za granicą. Członek siedmiu międzynarodowych komitetów redakcyjnych i kilkunastu krajowych komitetów i rad naukowych. Zainteresowania naukowe: Europa Bałtycka, morska współpraca transgraniczna, zagospodarowanie przestrzenne obszarów nadmorskich, gospodarka morska, Obwód Kaliningradzki. Jako podróżnik  odwiedził dotychczas wszystkie kontynenty i ponad 100 krajów świata.