Zapraszamy serdecznie na kolejne wydarzenie z cyklu cotygodniowych wykładów, organizowanych przez Oddział Lubelski PTG. Spotkanie odbędzie się już w najbliższy czwartek, 29 lutego, o godzinie 17:15, w Auli Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (Al. Kraśnicka 2D w Lublinie). Tym razem gościć będziemy dr hab. Teresę Brzezińską-Wójcik, prof. UMCS, mgr Katarzynę Dobek oraz dr hab. Przemysława Mroczka, prof. UMCS. Nasi prelegenci zabiorą nas w fascynującą podróż po „50 edycjach Olimpiady Geograficznej – od przeszłości, przez teraźniejszość, aż po przyszłość”, prezentując ewolucję i znaczenie tej prestiżowej inicjatywy edukacyjnej, która od pół wieku skupia pasjonatów geografii pod egidą Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Wstęp na to inspirujące wydarzenie jest wolny. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału i poszerzenia swojej wiedzy o bogatej historii oraz roli Olimpiady Geograficznej w kształtowaniu młodych talentów. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji!

O odczycie:

Olimpiada Geograficzna, będąca przedmiotową olimpiadą szkolną dedykowaną dziedzinie geografii, rozpoczęła swoją działalność w roku 1974. W okresie od 1991 do 2010 roku znana była pod nazwą Olimpiady Geograficznej i Nautologicznej, co oznaczało rozszerzenie jej zakresu o wiedzę związaną z morzem. Założycielem tej prestiżowej inicjatywy była prof. Anna Dylikowa, której wizja i pasja przyczyniły się do powstania i rozwoju Olimpiady.

Przez ponad pół wieku, Olimpiada Geograficzna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w regionie lubelskim, gdzie etap okręgowy współorganizowany jest przez dedykowany komitet. W jego skład wchodzą zarówno nauczyciele geografii, jak i pracownicy akademiccy specjalizujący się w naukach o Ziemi, tworząc zgrany. Łącznie w prace komitetu organizacyjnego zaangażowanych było ponad 70 osób. Dzięki ich zaangażowaniu i współpracy, olimpiada ta staje się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń między środowiskiem akademickim a szkolnym.

Wielu uczniów z naszego regionu miało zaszczyt stanąć w gronie laureatów etapu centralnego, co świadczy o wysokim poziomie przygotowania i zainteresowaniach młodzieży w zakresie geografii. Olimpiada Geograficzna nie tylko promuje wiedzę geograficzną, ale również inspiruje młodych ludzi do pogłębiania swoich pasji, rozwijania umiejętności badawczych oraz odkrywania nowych, fascynujących aspektów otaczającego nas świata.

Prelegentami odczytu są członkowie Komitetu Okręgowego w Lublinie: dr hab. Teresa Brzezińska-Wójcik, prof. UMCS (przewodnicząca KO), mgr Katarzyna Dobek (sekretarz KO) i dr hab. Przemysław Mroczek, prof. UMCS (członek KO i juror). W trakcie swojej prezentacji podzielą się oni osobistym spojrzeniem na Olimpiadę Geograficzną, przybliżając uczestnikom jej bogatą historię, dynamiczną ewolucję oraz ambitne plany na przyszłość. Ich wystąpienie będzie wzbogacone o fascynujące statystyki, ilustrujące półwieczny rozwój Olimpiady, a także o zbiór unikatowych fotografii i ciekawostek związanych z 50-letnią historią tego wydarzenia w regionie lubelskim.

W ich opowieści znajdzie się miejsce na anegdoty i wspomnienia, które pozwolą lepiej zrozumieć kulturę i wartości, jakie Olimpiada Geograficzna wnosi do społeczności naukowej i edukacyjnej. Uczestnicy wykładu będą mieli niepowtarzalną okazję do głębszego poznania tego wyjątkowego przedsięwzięcia, które od dziesięcioleci inspiruje młodzież do poszerzania wiedzy geograficznej i angażowania się w badania naukowe.