W najbliższy czwartek (11 kwietnia br.) o godz. 17.15 zapraszamy na pierwsze poświąteczne spotkanie organizowane w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszymi Gośćmi będą Anna i Jakub Kunowie, którzy podczas odczytu „8000 mil wśród cudów zachodniego USA” przedstawią nam swoje spostrzeżenia i wrażenia dotyczące amerykańskiego społeczeństwa.

O odczycie:

8000 mil wśród cudów zachodniego USA (cz. II – społeczeństwo) to relacja z dwumiesięcznej podróży rodzinnej, zrealizowanej od kwietnia do czerwca 2023. W pierwszej prelekcji (listopad 2023) przedstawiliśmy zachodnie Stany oczami geografów-przyrodników. Obecnie planujemy opowiedzieć więcej o amerykańskim społeczeństwie, kontrastach społecznych, porównaniu życia wielkich miast i odludnego country. Przybliżymy też kwestie organizacji turystyki, funkcjonowania National Park Service i edukacji geograficznej. Opowiemy również o różnicach kulturowych, amerykańskiej muzyce i amerykańskim jedzeniu. Pokażemy co nam się podobało, ale też co było niefajne i czego naszym zdaniem należy unikać.

Anna Kuna – absolwent kierunku geografia na WNoZiGP UMCS (specjalność kartografia), obecnie Inspektor w Kancelarii Prezydenta m. Lublina. Sumienna i dobrze zorganizowana. Czas wolny od pracy dzieli między obowiązki domowe, zamiłowanie do gier planszowych i planowanie kolejnych wyjazdów rodzinnych. Zdecydowanie preferuje ciepłe kraje i turystykę samochodowo-pieszą o umiarkowanym stopniu trudności. Jej życiowym marzeniem był wyjazd do USA i zwiedzanie Wielkiego Kanionu.

Jakub Kuna – doktor nauk o Ziemi, adiunkt w Katedrze Geomatyki i Kartografii UMCS. Miłośnik sportu i aktywności fizycznej. Spośród miliona zainteresowań obecnie najchętniej zajmuje się budową makiet o tematyce historycznej z Lego. Jako turysta najbardziej ceni miejsca ustronne i surowe.