W najbliższy czwartek, tj. 25 kwietnia br., o godz. 17.15 zapraszamy na kolejną prelekcję zorganizowaną w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem, będzie mgr inż. Bartłomiej Kosiarski z Nadleśnictwa Janów Lubelski, który zaprezentuje nam „Osobliwości przyrodnicze Lasów Janowskich”. Spotkanie odbędzie się w Auli Wydziału NoZiGP UMCS i będzie stanowiło prolog do odbywających się następnego dnia uroczystych obchodów Światowego Dnia Ziemi.
Po prelekcji (ok. godz. 18.20) zapraszamy do Biblioteki Wydziału NoZiGP UMCS (parter) na uroczyste otwarcie wystawy kartograficznej „Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Lasów Janowskich na mapach”.

Wstęp wolny! Zapraszamy!


O prelekcji:
Spotkanie będzie dotyczyło atrakcji przyrodniczych i nie tylko – morza położonego w południowo wschodniej części Polski – a dokładnie: fantastycznego „morza lasów”, którym są Lasy Janowskie stanowiące zachodnią część Puszczy Solskiej – zwartego kompleksu leśnego obejmującego łącznie aż 124 tys. ha i zaliczanego do najbardziej rozległych w Polsce. Powierzchnia Nadleśnictwa Janów Lubelski wynosi 31 566,37 ha. Dominują tu siedliska borów i borów mieszanych pokrywających stosunkowo płaski teren, poprzecinany dolinami rzek i wzniesieniami wydmowymi. Krajobraz tutejszych lasów urozmaicają stawy rybne, których jest tu prawdziwa mnogość – zajmują ponad 2000 ha. W bilansie wodnym mają udział liczne rzeki: Bukowa, Branew, Biała, Dębowiec i Łukawica z dopływami. Region obfituje ponadto w rozległe torfowiska, bagna, wyniesienia wydmowe, a także w malownicze doliny rzeczne. W historii Polski – Lasy Janowskie to również ważne miejsce na mapie działań wojennych II Wojny Światowej.


mgr inż. Bartłomiej Kosiarski – absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie. Zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Wesoły, rozgarnięty i trochę szalony. Wolny czas spędza na podróżach małych i większych oraz grze w piłkę siatkową i jeździe na rowerze.