Zapraszamy serdecznie na kolejne wydarzenie z cyklu cotygodniowych wykładów, organizowanych przez Oddział Lubelski PTG. Spotkanie odbędzie się już w najbliższy czwartek, 16 maja, o godzinie 17:15, w Auli Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (Al. Kraśnicka 2D w Lublinie, I piętro). Tym razem naszym Gościem będzie Alina Lewicka-Strzok, która zaprezentuje nam odczyt pt. „Oksytańskie wędrówki”.

O odczycie od Prelegentki: Tym razem postanowiłam opowiedzieć o Langwedocji, którą po raz kolejny odwiedziliśmy w ubiegłym roku. A właściwie o Oksytanii, w jej historycznym rozumieniu. Oksytańskie wędrówki, bo tak ostatecznie ją zatytułowałam, obejmują obszar od Zatoki Biskajskiej do Morza Śródziemnego, ograniczony z jednej strony Pirenejami, z drugiej Masywem Centralnym. Rozdziały czy części tej wędrówki to: podziemne galerie Francji i Perigord, langwedocki romanizm, kraj katarów z ich niesamowitą historią, zapisaną w miejscach oporu, dwa oblicza gór oraz wreszcie dwa morskie wybrzeża.

Autorka prezentacji Alina Lewicka-Strzok jest filologiem. Mieszka w Lublinie, a czasem we Francji. Fotografie: Alina Lewicka-Strzok i Igor Strzok-Lewicki.