7 marca 2024 r. o godz. 17.15, zapraszamy na odczyt zorganizowany w ramach cotygodniowych spotkań przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie dr hab. Jan Rodzik, prof. UMCS, który w ramach Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii wygłosi wykład pt. „Typologiczne zróżnicowanie wąwozów”.
Serdecznie zapraszamy!

O odczycie:

Wąwozy są grupą niewielkich, młodych dolin erozyjnych, które nie mają stałego systemu odwodnienia i które, podczas roztopów i ulewnych deszczy, przecinają zazwyczaj luźne osady, w szczególności pokrywy lessowe. W literaturze zachodniej niekiedy zalicza się do wąwozów znacznie mniejsze, efemeryczne żłobiny, podczas gdy lokalnie, na Lubelszczyźnie, termin ten bywa używany do opisania znacznie większych, suchych dolin erozyjno-denudacyjnych. Wśród form zasługujących na miano wąwozów można wyróżnić wiele typów, różniących się genezą, kształtem – co jest także zależne od litologii i etapu rozwoju, znaczeniem w systemie erozyjnym, a także układem krajobrazowym, który związany jest ze stopniem rozcięcia oraz zależnością od struktury agrarnej w zlewni wąwozu. Zróżnicowanie typologiczne zostanie zilustrowane podczas prelekcji za pomocą przekrojów, fotografii oraz odzwierciedleń lidarowych ALS.

O prelegencie:

Dr hab. Jan Rodzik jest profesorem na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w Instytucie Nauk o Ziemi i Środowisku. jest wieloletnim członkiem Zarządu Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego, w tym jako jego przewodniczący w latach 2005-2012, obecnie pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego. Jest również członkiem Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich. Jego główne zainteresowania badawcze skupiają się na wpływie działalności człowieka na przekształcanie rzeźby obszarów lessowych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju wąwozów. Współpracuje z archeologami, wykonując analizy środowiskowe uwarunkowań lokalizacji dawnych osad. Uczestniczył w dziewięciu wyprawach naukowych na Spitsbergen, w tym w trzech całorocznych pobytach na Polskiej Stacji Polarnej PAN w Hornsundzie, a także w wyprawie na Wyspy Zielonego Przylądka w Afryce Zachodniej.