W czwartek (tj. 16 listopada br.) o godz. 17.15 zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W tym roku spotkania będą miały zarówno charakter stacjonarny, jak i online. Gośćmi inaugurującymi cykl wykładów w roku akademickim 2023/2024 będą Anna i Jakub Kunowie, którzy podczas odczytu „8000 mil wśród cudów zachodniego USA” przedstawią swoją relację i wrażenia z tegorocznego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

O odczycie: 8000 mil wśród cudów zachodniego USA to relacja z dwumiesięcznej podróży rodzinnej, zrealizowanej od kwietnia do czerwca 2023. O tej wyprawie marzyliśmy od dawna, a przygotowywaliśmy się blisko 2 lata. Podczas wyjazdu po zachodnim USA zwiedziliśmy 9 stanów, kilkanaście parków narodowych i stanowych oraz kilkadziesiąt miejsc, które bez wątpliwości można nazwać cudami natury. Pierwszy wykład będzie poświęcony części przyrodniczo-krajobrazowej – gdzie byliśmy, jakie przygody przeżyliśmy i co naszym zdaniem warto zobaczyć. Poruszymy też kwestie planowania i logistyki wyjazdu – jak wyglądał przykładowy dzień w drodze, z jakimi warunkami pogodowymi i przeszkodami przyszło nam się zmierzyć.

Anna Kuna – absolwent kierunku geografia na WNoZiGP UMCS (specjalność kartografia), obecnie Inspektor w Kancelarii Prezydenta m. Lublina. Sumienna i dobrze zorganizowana. Czas wolny od pracy dzieli między obowiązki domowe, zamiłowanie do gier planszowych i planowanie kolejnych wyjazdów rodzinnych. Zdecydowanie preferuje ciepłe kraje i turystykę samochodowo-pieszą o umiarkowanym stopniu trudności. Jej życiowym marzeniem był wyjazd do USA i zwiedzanie Wielkiego Kanionu.

Jakub Kuna – doktor nauk o Ziemi, adiunkt w Katedrze Geomatyki i Kartografii UMCS. Miłośnik sportu i aktywności fizycznej. Spośród miliona zainteresowań obecnie najchętniej zajmuje się budową makiet o tematyce historycznej z Lego. Jako turysta najbardziej ceni miejsca ustronne i surowe.